Перед початком лікування спеціаліст косметичної стоматології дивиться на загальний вигляд обличчя пацієнта для визначення бажаного дизайну посмішки. Цілеспрямовано добираючи матеріали, розміри і пропорції, що відповідають обличчю пацієнта, стоматолог може створити привабливий і збалансований кінцевий результат.

Зрозуміло, що багато пацієнтів, як правило, зосереджуються виключно на своїх естетичних проблемах. Проте, стоматолог проводить аналіз посмішки в рамках комплексної оцінки. Дослідники і художники ретельно вивчали гарні посмішки і виявили декілька закономірностей, які в сукупності створюють привабливу посмішку. Серед них симетрія лиця – елементи посмішки мають пасувати один до одного, вписуючись у малюнок цілого обличчя. Форма обличчя є дуже важливою: наприклад, деякі люди мають загалом овальну форму, а інші – більш квадратний або навіть конусовидний контур. Окрім форми і типу обличчя, важливими є багато інших характеристик: асиметрія, колір шкіри і обличчя, колір і розташування очей, форма і розмір губ. Хочете вірте, хочете ні, але прийняття до уваги загального вигляду обличчя матиме суттєвий вплив на кінцевий вигляд зубів і ясен. Спеціаліст косметичної стоматології зважає на всі ці фактори і розмірковує, як форма і положення зубів виграють чи програють від поєднання всіх рис обличчя.

Співвідношення зубів і ясен, що відображається у широкій посмішці, є ключовим фактором при оцінці естетичної зони. Спеціалісти косметичної стоматології часто використовують ретрактори для губ для створення фотографій з метою проектування посмішки. Коли зуби добре вирівняні, рівномірно забарвлені і мають пропорційну форму, посмішка зазвичай в результаті буває приємнішою. Коли під час усмішки ясна відкриваються надто сильно, зуби у порівнянні можуть виглядати занадто малими. Нерівність, асиметрія, карієс на лінії ясен і відколоті краї зубів – все це аж ніяк не додає краси нашій посмішці, роблячи її далекої від ідеалу.

Проте, розглядаючи косметичні проблеми, будь-який професійний медик піклується про здоров’я своїх пацієнтів. Як зазначалося вище, естетичні вади (відсутність, нерівність або знебарвлення зубів) часто є показником певного стоматологічного захворювання чи спадкових проблем, що їх спричинили. Повна оцінка пародонту, тобто визначення стану здоров’я опорних конструкцій зубів, кісткової та ясеневої тканин, є дуже важливою, так як вони є основою, на якій тримаються зуби. Навіть якщо пацієнт не усвідомлює наявність деяких з цих проблем, перший обов’язок стоматолога – переконатися, що вони здорові.

Методи моделювання посмішки

Ось короткий опис деяких з найбільш поширених методів, якими користуються спеціалісти косметичної стоматології, щоб виправити посмішку людини чи зробити її гарнішою:

Відбілювання – застосування хімічної речовини на пероксидній основі, яка наноситься безпосередньо на зуби, щоб видалити незначні плями та знебарвлення.

Склеювання – На зуб наносять акриловий матеріал, надаючи зубу форми та кольору, що відповідають природному вигляду інших зубів пацієнта. В основному використовується для колотих, зламаних або зруйнованих зубів, а також для зміни форми зуба з максимальним його збереженням.

Формування емалі – видалення незначної кількості емалі, зовнішнього шару зуба, щоб поліпшити зовнішній вигляд та форму зуба.

Вініри – тонка оболонка з матеріалу кольору зуба, як правило, з кераміки, спеціально пристосована для прикріплення до передньої поверхні зубів.

Коронки і мостовидні конструкції – це метод, який застосовується для сильно пошкоджених зубів або для заміни відсутніх зубів. Вони зазвичай мають внутрішню серцевину для міцності і зовнішню керамічну оболонку для надання їм вигляду та відчуття на дотик справжніх зубів.

Зубні імплантати – в якості альтернативного рішення для заміни відсутніх зубів, в щелепи пацієнта імплантуються титанові штифти. До цих штифтів кріпляться штучні замінники зубів для відновлення відсутніх зубів над яснами.

Корекція контуру ясен – незначна хірургічна процедура зміни положення тканини ясен, а іноді базової кістки, щоб надати лінії ясен навколо зубів більш правильної форми та покращити її зовнішній вигляд .

Ортодонтія також може відігравати певну роль у багатьох планах моделювання посмішки для виправлення прикусу або неправильного зубного ряду. Хоча оптимально ортодонтичні процедури проводяться безпосередньо перед або в період статевого дозрівання, спеціалісти косметичної стоматології можуть ефективно займатися моделюванням посмішки як у дорослому, так і зовсім в зрілому віці. Вдосконалені брекети та інші ортодонтичні конструкції зменшують дискомфорт, покращують їх зовнішній вигляд і навіть заощадждують час.

Деякі з цих процедур включають тільки один візит до стоматолога; інші можуть тривати кілька місяців або навіть років. Незалежно від залучених методів, результат повинен бути однаковим: здорові білі зуби або просто посмішка, яку Ви колись собі омріяли, дивиться на Вас у дзеркалі. Почуття розчарування або замішання змінілось на упевненість, і Ви сміливо ділитесь своєю новою посмішкою зі світом. А ще важливіше те, що одночасно з цим відновлено здоров’я Ваших зубів. Ви стали здоровішими, і це, безумовно, варте того, щоб посміхнутися!